Menu

Výhody ručního psaní

Když vaše dítě přečtě nebo napíše první slova, je to opravdu vzrušující období. Je to začátek krásné cesty za vzděláním, která jim otevře oči do světa knih, poznatků a zázraků!

Se současným technologickým pokrokem, který je v dnešní době rekordně rychlý, se mnoho rodičů zamýšlí nad tím, zda je stále důležité umět psát ručně. Jen málo lidí teď používá psaní perem na papír, natož psacím písmem. Výzkumníci se ale domnívají, že kromě toho, že má psací písmo velkou estetickou hodnotu, existuje také řada psychologických, fyzických, sociálních a praktických přínosů tohoto předmětu.

handwriting in Montessori preschool and school Prague

Pojďme se společně podívat na výhody, které rozvíjení vlastního jedinečně atraktivního a čitelného stylu písma dětem přináší:

vylepšené nervové spojení

Vytváření písmen rukou pomocí pera nebo tužky je kognitivně odlišné od mačkání kláves na klávesnici. Psaní posiluje dynamickou souhru mezi levou a pravou hemisférou mozku a pomáhá budovat nervové dráhy. Když se dítě učí psát, ruční tvoření písmen podporuje spojení pohybu ruky s pohledem na napsané písmeno. Ve chvíli, kdy dítě písmeno vytváří, děje se několik procesů současně: pohyb ruky, myšlenka na písmeno a pohled na již napsané písmeno. Děje se to, že se dítě současně učí číst i psát, což je nezbytná dovednost, která podporuje budoucí úspěch dětí v této oblasti. Je důležité, aby děti prošly tímto procesem, aby plně porozuměly jazyku a propojily si slova se svou motorickou pamětí.

zlepšuje jemnou motoriku

Když se dítě učí psát, učí se také, jak umístit papír na podložku a tužku na papír. Stejně tak se také učí, kolik síly je potřeba na jejich papír, aby vytvořili čitelná slova a věty. Kromě toho se díky ručnímu psaní děti učí tvořit na papíře věty správně, zleva doprava, a také hlouběji porozumět stavbě vět a mezerám mezi slovy. Ruční písmo také pomáhá zlepšit koordinaci mezi rukou a očima, díky vlastnímu, jedinečnému stylu psaní, spojování písmen a rovnoměrnému uspořádání slov a vět.

SCHOPNOST KONCENTRACE PŘI PSANÍ

Existuje korelace mezi rychlostí ručního psaní a rozsahem pozornosti během psaní. Děti, které jsou zvyklé používat ruční písmo mají v tomto směru výhodu, děti, které používají tiskací písmo budou přirozeně psát pomaleji, protože tahy tiskacích písmen zastavují a začínají. Díky propojenosti písmen v ručním písmu mohou děti psát rychlejin a plynuleji.

RUČní písmo pomáhá s gramatikou a porozumněním textu

Ruční psaní podporuje schopnost dětí rozpoznávat slova, když je později čtou. Vyžaduje, aby děti psaly zleva doprava, aby se písmena spojila ve správném pořadí do slov a se správnými mezerami mezi nimi. Kromě toho pomáhá učení se pravopisu díky svalové paměti. Ruka získává paměť pravopisných vzorců, které děti opakovaně používají prostřednictvím plynulých pohybů psacího písma. Jde o stejný jev, ke kterému dochází, když se klavíristé učí vzorce pohybů rukou opakováním hudebních cvičení dokola. Naopak psaní na počítači nemá na mozek tento účinek, protože nevyžaduje stejné jemné motorické dovednosti a současnou aktivitu. Ve chvílích, kdy se děti učí ruční psaní, přepisují každé písmeno a slovo, učí se také věci, jako je struktura písmen, struktura slova a struktura vět. Studie z univerzity de Sherbrooke v Quebecu v Kanadě ukázala, že děti, které se v mladém věku učí ruční psané písmo, se s větší pravděpodobností zdokonalí v gramatice i práci s textem.

Teachng Handwiritng in Montessori school Prague 4

posiluje sebedisciplínu

Ruční písmo také neodmyslitelně souvisí s rozvojem dětské jemné motoriky a koordinací ruka-oko, což vyžaduje zvýšenou pozornost. Soustředěnost, která je vyžadována k jeho používání, vede děti k tomu, aby rozvíjeli sebekázeň, což se asi shodneme, že je užitečná dovednost pro všechny oblasti života.

Podporuje sebeúctu

Schopnost naučit se psát a komunikovat písemně jasně a plynule zvyšuje sebevědomí dětí. Psaní rukou je i v dnešní době životně důležitá dovednost.

I když je v dnešní době nezbytné naučit se psát na počítači, ruční písmo má stále své výhody, a proto zůstává pro děti klíčovou dovedností, kterou musí ve škole zvládnout. Než se děti psaní naučí může sice vyžadovat trochu vytrvalosti a času, ale i to podporuje organizační schopnosti dětí a pomáhá jim při skládání vlastních myšlenek a nápadů. Byla to právě doktorka Maria Montessori, která objevila důležitost učení pomocí pohybu a smyslů. Její objev potvrzuje i současný výzkum, který popisuje, jak životně důležité je spojení ruka/mozek a dokazuje, že se nové dráhy v mozku vyvíjejí, právě když děti používají ruce k prozkoumávání a interakci se světem. Samozřejmě byste se neměli rozhodovat, jestli psaní ručně nebo na počítači. Děti mohou být počítačově gramotné a zároveň se naučit psané písmo. Dopřejme jim ten nejlepší začátek této cesty za poznáním tím, že se pustí do světa literatury vytvářením svého jedinečného stylu písma. Tužka a papír je i v dnešní době nutností.  

Pokud by vás zajímalo více výhod, které odložení klávesnice nabízí, můžete si přečíst skvělý článek ‘Why Writing by Hand Could Make You Smarter’ od Williama Klemma.

“Dítě rozvíjí svůj mozek i tělo skrze pohyb, a díky procesu soustřednosti, sebedisciplíny, vytrvalosti a aktivnímu zájmu se rozvíjí a pokládají základy jeho charakteru.”

Maria Montessori

Rádi byste se dozvěděli víc o tom, jak může Montessori metoda pomoci vašemu dítěti rozvíjet se? Přijďte se podívat na individuální prohlídku naší školy, školky a třídy batolat (jeslí).

PŘEČTĚTE SI VÍCE INFORMACÍ A NAPLÁNUJTE PROHLÍDKU ŠKOLY

Další články

Pomoct! Jak mohu Montessori využít i doma?

Stává se vám, že vidíte vaše dítě ve škole, jak produktivně pracuje na různých úkolech, a když přijde domů, je to jako by vám ho někdo vyměnil? Hračky se válí všude po bytě a dítě je po sobě nechce uklízet? Máte dřez plný špinavého nádobí po večeři a nikdo s ním není ochotný pomoct? Nabídneme vám několik tipů a triků do domácího prostředí, které pomohou vám i vaší rodině vytvořit šťastnější a spolupracující domácnost.

Číst dál

Výhody ručního psaní

Když vaše dítě přečtě nebo napíše první slova, je to opravdu vzrušující období. Je to začátek krásné cesty za vzděláním, která jim otevře oči do světa knih, poznatků a zázraků!

Číst dál

Video: Společná pravidla, abychom se cítili dobře

Jak pracujeme na tom, abychom měli příjemnou atmosféru a podporovali vzájemný respekt mezi dětmi v Montessori třídě? Spolu s dětmi vyváříme pravidla jejich třídy!

Číst dál

Batole a já: rozhovor s Ariou a Evangeliou

Rádi bychom vám představili Evangeliu a její dceru Ariu. Obě spolu absolvovaly nejprve náš kurz Batole a já, po kterém Aria navštěvovala nejprve naši Montessori třídu pro batolata a nyní naši mateřskou školu. Jak se jim na kurzu líbilo, co se naučily a co si z něj odnesly do každodenního života?

Číst dál

Jak porozumět vnitřnímu pořádku dítěte

Stalo se vám, že si vaše dítě zpívalo stejnou písničku pořád dokola, nebo vás prosilo vyprávět mu stejnou pohádku tisíckrát? Maria Montessori upozorňovala na důležitost takzvaných senzitivních období, která jsou příležitostí pro dítě rozvíjet některé své schopnosti, například pohybové, jazykové nebo také smysl pro pořádek. Potřeba uspořádání prostředí je u dětí důležitá již od narození, nejvíce vrcholí okolo druhého roku života, a vytratí se okolo pěti let. Toto období vývoje pomáhá dítěti propojit sebe samo s okolním světem, zpracovávat informace a překonávat překážky.

Číst dál
24.05.2022
Příjďte na interaktivní den otevřených dveří Montessori
dílničky pro děti
2-12 měsíců
Montessori dílničky
batole a já
Virtuální prohlídka